HELMOND - Op 6 april, tijdens de Internationale Dag van de Sport, kondigen ASML en het BrabantSport Fonds de derde editie van de ASML Zomerspelen aan. In 2026 keert het zomerse sport- en beweegprogramma voor kinderen van 6-13 jaar terug in de Brainport Regio. Van 13 juli tot en met 19 augustus kunnen kinderen opnieuw gratis deelnemen aan tientallen sport- en spelactiviteiten in hun eigen buurt.
Steeds meer gemeenten sluiten aan
Na de eerste editie in 2024 werd het programma met drie jaar verlengd. Sindsdien groeit het aantal deelnemende gemeenten. Na Helmond, Eindhoven en Veldhoven (2024) en Geldrop-Mierlo (2025) sluit dit jaar Valkenswaard aan. Daarmee worden in 2026 naar verwachting minstens 2.000 kinderen bereikt. De ambitie is om in 2027 de Zomerspelen in minimaal 8 gemeenten aan te bieden.
Dit jaar is in het programma extra aandacht besteed aan toegankelijkheid en inclusiviteit. Mede dankzij de samenwerking met Uniek Sporten Brabant vindt er gedurende vijf weken wekelijks in een andere gemeente één sportdag plaats, waar kinderen met een beperking of chronische aandoening in één keer het volledige sportaanbod kunnen uitproberen. Ook kinderen die liever in kleinere groepen sporten of extra begeleiding nodig hebben, kunnen hieraan deelnemen. Door de vaste programmering worden reisafstanden beperkt en ontstaan er juist voor deze doelgroep duidelijke, laagdrempelige momenten om mee te doen.
Impact van de Zomerspelen: meer beweging, meer plezier
De groei van de ASML Zomerspelen laat zien hoe groot de behoefte aan laagdrempelig sportaanbod is in de regio. Waar in 2024 nog 1.035 kinderen deelnamen, steeg dat aantal in 2025 naar 1.711 sportende kinderen. Verspreid over 583 sportactiviteiten, 47 verschillende sportdisciplines en 57 locaties kwamen kinderen in beweging, ontdekten zij nieuwe sporten en beleefden zij samen plezier. Dat resulteerde in totaal in 34.980 minuten aan actieve beweegtijd.
Net als vorig jaar verzorgen verschillende Brabantse (oud-)topsporters diverse clinics. Zij zijn ook aanwezig tijdens het jaarlijkse sportfestival, dat traditiegetrouw het spectaculaire eindevent van het programma vormt en wordt ingevuld met een optreden van een bekende artiest, een gezonde lunch en natuurlijk tal van sportclinics.
De impact van het programma vervult Marjolein de Hooge, Hoofd Maatschappelijke Betrokkenheid bij ASML, met trots.
“Voor ons draait de ASML Zomerspelen in de kern om één ding: ieder kind in de Brainportregio de kans geven om te sporten en te bewegen,” zegt Marjolein de Hooge, Hoofd Maatschappelijke Betrokkenheid bij ASML. “Of een kind nu opgroeit met een beperking, in een gezin met een kleine portemonnee of simpelweg nog niet weet welke sport bij hem of haar past – sport moet dichtbij, toegankelijk en vanzelfsprekend zijn. Met de ASML Zomerspelen verlagen we die drempels en openen we letterlijk de deur naar sport voor duizenden kinderen in de regio.”
Ook Thomas Tuerlings, wethouder Sport gemeente Helmond, benadrukt het belang van de ASML Zomerspelen: “Het plezier van sporten en het geluk dat samen sporten geeft, moet voor iedereen toegankelijk zijn, want het helpt bij gezond opgroeien. We zijn heel dankbaar dat ASML hier een extra bijdrage aan levert met de gratis ASML Zomerspelen en zo kinderen een fantastische zomer geeft die ze nooit meer vergeten.”
Iedereen kan meedoen – écht iedereen
De ASML Zomerspelen zijn er voor alle kinderen, ongeacht achtergrond, beperking of financiële situatie. Dat blijkt ook uit de cijfers: 35,7% van de deelnemers aan de editie van vorig jaar ging niet op zomervakantie en 21,5% had geen eigen sportkleding. Dat onderstreept hoe belangrijk het is om juist voor deze kinderen iets te betekenen in deze periode. Kinderen zonder sportkleding ontvingen een gratis sportset van kledingpartner DRIP. Gezinnen die het financieel moeilijk hebben, worden daarnaast ondersteund via Stichting Leergeld en het Jeugdfonds Sport & Cultuur. Zo kunnen kinderen niet alleen meedoen aan de Zomerspelen, maar krijgen zij ook de mogelijkheid om daarna te blijven sporten bij een vereniging.
Verenigingsleven bloeit op
De Zomerspelen bieden bovendien een mooie kans voor lokale sportaanbieders. De clinics worden namelijk verzorgd door sportverenigingen. In de eerste weken vinden de activiteiten plaats in de wijk, waarna deze worden voortgezet bij de sportverenigingen zelf. Op deze manier bereiken sportclubs nieuwe jeugd, kunnen zij hun vereniging onder de aandacht brengen en groeit hun ledenbestand. In een tijd waarin veel verenigingen te maken hebben met teruglopende instroom, vormt dit een waardevolle impuls voor het lokale verenigingsleven.
Doe mee!
Ben jij tussen de 6 en 13 jaar en klaar voor een zomer vol sport, spel, plezier en nieuwe vriendschappen? Of ben je een ouder van? Meld je dan vanaf 1 juni aan voor de ASML Zomerspelen via https://asmlzomerspelen.nl/inschrijven.

7.6 ℃




































